Chraňte své zdraví proti plísním | SolarVenti - Teplovzdušné solární panely
V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat +420 725 136 051 info@solarventi.cz

Chraňte své zdraví proti plísním

Nenechte si zkazit radost z nových oken! Pokud se vám po namontování začne v chladnějších měsících na oknech objevovat rosení, na nic nečekejte a zabraňte plísním v jejich růstu. Život s plísněmi totiž může zanechat následky na vašem zdraví.

Chraňte své zdraví proti plísním

Vlhkost, kterou najdete nejen ve sklepě, ale i v kuchyni, koupelně nebo toaletě, je pro růst plísní ideálním prostředím. Stejně tak zazimovaná chata, která zůstává mimo sezónu nevětraná. Pokud je navíc rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou vyšší, snadno se stane, že na okně či v chladných rozích se objeví vlhká místa s ideálními podmínkami pro růst plísní. Plíseň může napadnout rohy zdí nebo okenní parapety. Její šíření je ve vhodných podmínkách velice rychlé díky snadno se šířícím výtrusům. Během chvíle napadne i koberec, tkaniny, kožené věci ve skříních i samotné dřevo.


Jak se plísně zbavit?

Větrání

Pokud máte orosená okna či vlhká místa v domě či bytě, je v první řadě důležité odstranit původ vlhkosti. Pokud nejde o závadu, kterou je nutné opravit, většinou stačí naučit se správně větrat. V zimních měsících se doporučuje otevřít okna dokořán až 3krát během dne na 6 minut. Díky tomu se v místnosti vymění vzduch a během tak krátké doby neunikne tolik cenného tepla. Tato varianta je mnohem výhodnější než mít po celý den otevřenou tzv. ventilačku. 

Chemická cesta

Pokud v bytě objevíte plíseň v rohu okna nebo za postelí, na nic nečekejte. Pouhé mechanické očištění však není dostatečné. Plísně se velice snadno šíří rozptýlením jejich sporami, proto se doporučuje pouze mokré čištění. Čištění větších ploch přenechte odborníkům. Rohy, okna nebo menší plochy však zvládnete ošetřit sami. Namočte si hadr do dezinfekčního prostředku a s ním stírejte plíseň z povrchu. Nezapomeňte ošetřit i blízké okolí, které zdánlivě napadeno nebylo. Celý proces nejspíš budete muset několikrát opakovat.

Trvalé řešení

Zbavit se vlhkosti a plísní můžete i teplovzdušnými solárními panely. Ty lze totiž využít i k temperování domu. Vháněním suchého vzduchu do domu unikne ten vlhký a vy si tak uděláte doma příjemné a zdravé klima ještě s příjemnou cenou za vytápění. Zbavte se plísně trvale a bez práce.


Plísně a jejich následky na zdraví

Přítomnost plísní v místě, ve kterém trávíte čas, se může podepsat na zdravotním stavu. Méně časté jsou zápaly plic způsobené vdechováním plísňových výtrusů. Mnohem častěji se začnou menší problémy objevovat postupně. Projevy alergie, astmatické záchvaty, bolesti hlavy, postižená sliznice v krku, nose nebo očí.

 „Obecně se dá říct, že význam plísní je velký,“ shrnuje MUDr. Jaromír Paukert, alergolog nemocnice Kolín v článku na webu maminka. Množství alergiků všeobecně stoupá. Při kožních testech má alergické reakce celá ⅓ všech pacientů. A ani děti nejsou chráněny. S alergiemi se velmi často pojí i astma, které právě na děti útočí častěji než na dospělé.

 Plísně tedy nekazí jen výsledný dojem z bytu. Jsou nebezpečné pro astmatiky, alergiky, malé děti i seniory. Špatně se v jejich prostředí dýchá kuřákům a ztěžují stav diabetikům nebo onkologickým pacientům. Zabraňte vzniku plísní i u vás doma.

 

 

Diskuze