Často kladené dotazy FAQ | SolarVenti.cz
V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat +420 725 136 051 info@solarventi.cz

Často kladené dotazy FAQ

Všeobecně

Kde bych mohl vidět zařízení v provozu?
Panely lze vždy vidět v sídle sídle firmy SolarAir s.r.o ve Svitavách a u obchodních zástupců. Kromě toho se lze domluvit i s některými zákazníky a podívat se na jejich SolarVenti. Kontaktujte nás.
Může SolarVenti pomoci proti alergii?

SolarVenti jistý efekt v této souvislosti určitě má. Jednak odvlhčuje a vysouší domy, takže příznivé podmínky pro vznik plísní a hub jsou odstraněny a navíc i vzduch, který jde dovnitř domu, je čistý. Je však možné, že se přeci jen přes SolarVenti dostane dovnitř nepatrné množství pylu.

Venkovní vzduch sice projde skrz zadní perforovanou stěnu, která funguje jako primární filtr a přes speciální 2 mm silný černý filc, který je rovněž schopný filtrovat, nicméně může se stát, že se dovnitř domu trochu pylu nebo prachu dostane.

Rychlost vháněného vzduchu je však tak nízká, že už i tak jde dovnitř panelu jen málo prachových a pylových částic. Již se nám ozvalo několik zákazníků, kterým se alergie po instalaci SolarVenti výrazně zlepšila.

Jak dlouhá je životnost SolarVenti?

Na všechny panely SolarVenti je poskytnuta prodloužené záruka, konkrétně 5 let.

Na základě zkušeností našich zákazníků z Dánska s původními modely SolarVenti, kde byl solární článek umístěn mimo solární panel, je životnost zhruba 15-20 let. Článek je nejdůležitějším komponentem solárních kolektorů. Naše nové solární buňky, které jsou umístěné uvnitř, by měly vydržet déle.

Ventilátor Sunon je jedním z nejlepších a nejtišších ventilátorů s dvouřadým kuličkovým ložiskem na trhu a teoreticky zvládne 30.000 hodin chodu, což odpovídá zátěži na zhruba 25 let.

Montáž

Mohu si tento systém sám nainstalovat?

Ano, každý průměrně zručný kutil by to měl zvládnout. I s modelem SV14, který je se svými 19 kg největším z menších modelů, zvládne manipulovat většina lidí. SV30 je největší model, který váží 28 kg a na montáž na střechu bude potřeba alespoň dvou lidí. Při montáži na zeď budou 2 lidé výhodou.

Do kolika metrů lze natáhnout potrubí?

Obecně lze říct, že čím je potrubí kratší, tím menší jsou tepelné ztráty. Pokud je potrubí delší než to, co je v balení, doporučujeme použít potrubí hladké, z hlediska menšího odporu (nesnižuje se tolik výkon).

U modelů SV2 a SV3 lze potrubí natáhnout do 2 metrů.
U modelů SV7 a SV14 lze potrubí natáhnout do 3,5 metrů.
U SV30 může být délka vzduchovodu až 5 metrů.

Pokud je potřeba delší potrubí než výše uvedené, lze je nastavit na dvojnásobek, ale potom je potřeba objednat panel jako atyp s externím ventilátorem. To znamená, že ventilátor nebude vsazen do panelu a vzduch stlačovat, ale bude umístěný na konci potrubí a vzduch naopak nasávat. Výkon se touto úpravou zvětší až o 30 %.

Má nějaký význam, zda panel na zdi dám na výšku nebo na šířku?

Nemá, teplovzdušné solární panely lze na zdi umístit jak vertikálně tak i horizontálně. Umístění by hlavně mělo vyhovovat Vám vzhledem k interiéru a být estetické zvenku.

Je lepší montovat na zeď nebo na střechu?

Montáž na zeď je elegantním a nejjednodušším řešením, pokud na místo na zdi či ve štítě nepadá stín ani z přesahu střechy a ani z okolních stromů či domů.

Při montáži na střechu je třeba dodržet sklon 60°, aby i v zimě při nižším postavení slunce bylo zachyceno co nejvíce slunečního svitu. Výhodou tohoto naklonění je, že v zimě z panelu mnohem snadněji a rychleji sjede sníh než jak je tomu u panelů, které jsou na střeše položené.

Sklon je také nezbytný k tomu, aby mohlo docházet k správnému samoochlazování.

Je montáž SolarVenti náročná a jak dlouho trvá?

Montáž SolarVenti náročná není. S trochou kutilských dovedností ji většina zákazníků zvládne. Montáž SV3 na zeď trvá zhruba 1,5 hodiny. Na SV7 je potřeba zhruba 2,5 hodiny a na SV14 okolo tří hodin.

Je samozřejmě rozdíl v materiálu do kterého musíte zhotovit prostup. 40-ti cm Ytong je hotový rychleji než např. 1 m široká kamenná zeď. Na střešní montáž je potřeba počítat zhruba dvojnásobek času.

Lze na jeden panel namontovat jak vypínač, tak i regulátor a termostat?

Ano, nicméně to není nezbytné. V regulátoru již je funkce zapnout/vypnout.

Umístění

Kam je nejlepší SolarVenti umístit?

Co nejvíce směrem na jih na místo, které není stíněno stomy, domy, aj. Při nasměrování na jih získáte nejvíce slunečního svitu v zimě.

Můžu se později rozhodnout, že chci panel umístit na střechu místo na zeď?

Ano, vždy lze doobjednat střešní sadu. Standardně se s panelem zasílá sada k montáži na zeď.

Můj dům má rozlohu 90 m² a jedna strana je dlouhá. Jaké by bylo nejvhodnější řešení pro tento dům?

Jednou z možností by bylo umístit na dům největší typ SolarVenti (SV30). Pokud byste ho umístili na jeden konec domu, měl by být na druhém konci nějaký efektivní odtah vzduchu, aby temperovaný čerstvý vzduch ze SolarVenti prošel celým domem.

Druhou možností je umístit dva menší kolektory, každý na jeden konec domu.

Kde je nejvhodnější umístit vstupní vzduchovou trysku – ve stropě, uprostřed zdi a nebo u podlahy?

Většina by si možná myslela, že u podlahy, nicméně během několika let montáží jsme zjistili, že umístění tohoto ventilu nehraje žádnou roli.

Nejdůležitější pro správnou ventilaci je počet kubíků vzduchu, které jdou dovnitř místnosti.

Funkce

Jak funguje SolarVenti?

Zařízení je v provozu zdarma a bez připojení na elektřinu, protože solární buňka ho sama napájí. Jakmile svítí slunce, ohřeje se vzduch uvnitř panelu. Vestavěná buňka uvnitř panelu začne vyrábět proud, který pohání ventilátor umístěný na zadní straně panelu. Ventilátor pak vhání do domu temperovaný vzduch.

Zadní perforovanou stěnou a 2 mm silným černým filcem se dovnitř panelu nasává čerstvý vzduch z venku. Rychlost nasávání vzduchu je poměrně nízká, to znamená, že se dovnitř dostane jen zanedbatelné množství prachu, pylu aj. Při chodu panelu je panel schopen sám izolovat pohyb vzduchu.

Jakmile se panel vypne, dochází k samoochlazování panelu – i při intenzivním slunečním záření. Teplo uvnitř panelu totiž stoupá vzhůru a vytláčí se ven zadní perforovanou stěnou.

Více o funkce SolarVenti - klikněte zde

Jaká je hlavní funkce SolarVenti?

Primární funkcí je odvlhčit a větrat dům tak, aby se vzduch uvnitř domu zlepšil a vlhkost klesla. Tím se zlepší vnitřní klima a vzduch se lépe vytopí/zahřeje. V mnoha případech znamená instalace i úsporu za topení. Když je dům provětráván suchým temperovaným vzduchem, zminimalizuje se riziko vzniku vlhkosti, plísní a hub.

Z praktických zkušeností víme a mnoho zákazníků může dokázat, že také vlhkost samotné budovy po instalaci SolarVenti klesá. Nábytek, skříňky i peřiny budou již po první sezóně příjemnější a ne zatuchlé, protože vlhkost zmizí, anebo se alespoň výrazně sníží.

Příspěvek na teplo je jak přímý, tak i nepřímý. Přímý příspěvek na teplo spočívá v tom, že vzduch, který je vháněn dovnitř domu je teplejší, než vzduch který je uvnitř domu. Nepřímý příspěvek je skrze odvlhčování.

Vytápění místností pomocí hlavního zdroje (centrální topení, krb aj.) je mnohem rychlejší a efektivnější, když vzduch není vlhký. Suchý vzduch se ohřeje rychleji než vlhký, protože se z něj nemusí nejdříve vysrážet vlhkost. Navíc suchý dům se i lépe ohřeje díky slunci přes okna, než dům vlhký.

Je potřeba SolarVenti nějak udržovat?

Ne, panely jsou bezúdržbové. Déšť a sníh omyjí prach, pyl a další nečistoty, které by se na tomto systému mohly usadit.

Umí SolarVenti i chladit?

Ano, systém lze doplnit i o tzv. chladicí ventilátor, který nasává chladný vzduch ze severní strany a vhání ho dovnitř domu. K tomu, aby celý systém mohl fungovat je potřeba pouze zmíněný chladicí ventilátor a regulátor (u SV14 a SV30 je nedílnou součástí dodávky), který řídí chod obou ventilátorů.

Chladicí efekt může být zesílen i sadou, u které ventilátor vhání dovnitř vzduch z potrubí, které je umístěné v zemi.

Zvládne zařízení udržet dům v nezámrazové teplotě?

Při velkých mrazech bohužel nejsme schopni garantovat, že v domě bude nad 0 °C. Proto doporučujeme suplovat SolarVenti ještě jiným zdrojem tepla s nastavením např. na 5 °C. Při slunečných dnech v zimě, kdy je SolarVenti v provozu, bude dovnitř vhánět temperovaný vzduch – záleží jen na velikosti panelu, jaké bude teplotní navýšení.

Je tedy vhodné poradit se s našimi odborníky a správně panel nadimenzovat.

Vliv na teplotu uvnitř domu má samozřejmě i spousta jiných faktorů, např. jak je dům izolovaný, z jakého materiálu je postaven atd. V neposlední řadě je také třeba zmínit, že SolarVenti bude temperovat lépe, když už bude dům odvlhčený, tedy SolarVenti už na něm bude nainstalováno nějakou dobu.

Suchý vzduch se vytápí mnohem lépe než vzduch vlhký, ze kterého je nejdříve potřeba vlhkost vysrážet.

Co se stane, pokud bude panel částečně zastíněný?

Pokud například nainstalujete SV14 vertikálně na zeď a solární článek bude ve spodní části, pak stín z přesahu střechy (hlavně v letním období, kdy je slunce vysoko) nebude mít na chod panelu vliv, protože stín bude pravděpodobně zasahovat jen do horní části panelu, ale solární článek bude na slunci.

V zimním období, kdy je slunce postaveno níže, přesah střechy u tohoto umístění nebude mít žádný negativní efekt. Problém by mohl však nastat, pokud nainstalujete například SV7 na zeď přímo pod přesah střechy. Pak by stín v létě s největší pravděpodobností zasáhl i solární článek a ventilátor by se vůbe nerozběhl.

Jedinou možností pro vyřešní tohoto problému by pak bylo, panel posunout na zdi níž. Abyste se takovýchto posunů vyvarovali, doporučujeme si umístění opravdu dobře rozmyslet a najprve vypozorovat, kam Vám sluníčko svítí v létě a kam v zimě.

SolarVenti je v chodu pouze když svítí slunce – proč?

Jakmile slunce svítí, vzduch se uvnitř panelu ohřeje a má příznivý účinek na odvlhčování a temperování. Jinak by se dovnitř dostal vzduch přímo z venku.

Velmi často jde mráz ruku v ruce se sluncem. V zimních měsících při jasném počasí se drží vlhkost těsně nad zemí a proto je vzduch, který je vháněný dovnitř v tomto období, velmi suchý a má dobrý efekt na odvlhčování.

Co se stane, pokud zařízení není v chodu několik dní?

Odvlhčování domu pomocí SolarVenti je delší proces. Pokud je zcela zataženo a slunce nesvítí, neděje se nic. Jakmile slunce opět svítit začne, odstraní SolarVenti rychle vlhkost, která se během neslunných dnů v domě nashromáždila.

Proč je vidět orosení na vnitřní straně polykarbonátové krycí desky u mého SolarVenti?

Po namontování SolarVenti se toto orosení bude na panelu občas vyskytovat. Je to zcela normální jev a v žádném případě to nemůže zařízení poškodit.

To, že se orosení občas objeví, je zapříčiněno teplotním rozdílem vzduchu uvnitř a mimo něj. Teplý vzduch uvnitř panelu se tedy setká se studeným nebo chladnějším vzduchem z venku a spodní strana Lexanu se orosí.

Orosení se proto nejčastěji objeví v situacích, kdy se panel rozjíždí po kratší či delší nečinnosti, kdy slunce nesvítilo. V těchto situacích je teplotní rozdíl největší. Pokud se chcete orosení zbavit okamžitě, vypněte ventilátor úplně a orosení se poměrně rychle odpaří při samoochlazovacím efektu.

Někdy se stane, že musím ventilátor postrčit, aby se rozběhl. Jak je to možné?

Aby se ventilátor rozběhl sám, potřebuje určité napětí ze solárního článku. Pokud není intenzita slunečního záření dostatečná, např. sluníčko svítí příliš ze strany nebo je zrovna stíněno mrakem, může ventilátor vydávat zvuk, jako že se snaží roztočit.

Jakmile se pak rozjede, zůstane snadněji v chodu a nestabilita intenzity slunečního záření ho tolik neovlivňuje. V žádném případě nedoporučujeme strkat do ventilátoru prsty či jiné cizí předměty. Jednak by se mohl ventilátor zničit a jednak by ventilátor mohl poškodit tyto předměty či prsty.

Může se dostat dovnitř zařízení nebo domu prach a nečistota?

Ne, zadní perforovaná stěna slouží jako primární filtr, suplovaný černým filcem, který je uvnitř panelu.

Mohu zařízení vypnout, když je venku příliš teplo?

Ano, vypnout se dají všechny modely, protože jsou vybavené vypínačem. Pokud máte u modelu regulátor, můžete si navíc regulovat i rychlost otáček ventilátoru a tudíž i množství vháněného vzduchu a zároveň i nastavit požadovanou teplotu uvnitř domu. V určitých situacích je určitě praktické mít možnost regulace množství vháněného vzduchu i teploty, obzvlášť, když v domě jste.

Pokud snížíte rychlost otáček, půjde Vám dovnitř méně vzduchu, ale bude teplejší, než když ventilátor pojede na plné otáčky. Termostatická funkce je vítána obzvláště v letních měsících, kdy je riziko, že by velké modely mohly místnost přehřívat.

Regulátor lze dodat ke všem modelům SolarVenti, nicméně nejpoužívanější je u SV7, SV14 a SV30. U SV2 a SV3 lze množství vzduchu částečně regulovat i pomocí vstupní vzduchové trysky.

Technické údaje

Z jakých materiálů je SolarVenti panel vyroben?

Rámy a zadní strana jsou vyrobeny z hliníku, díky kterému je SolarVenti lehký a dobře se montuje. Tato konstrukce zároveň zajišťuje panelu vysokou odolnost i v agresivním prostředí.

”Průhledná krycí deska” není skleněná, ale UV-odolná polykarbonátová deska Lexan, která má zároveň i izolační schopnosti a neroztříští se na malé kousky, pokud by panel spadl, např. při dopravě.

Lexan plast je nárazuvzdorný a vydrží např. i náraz fotbalovým míčem. Pokud by přeci jen došlo k jeho narušení, dá se vyměnit velmi snadno. V porovnání se sklem je pokykarbonát mnohem lehčí a má i lepší izolační schopnosti. Všechny šrouby a nýty jsou nerezové a hliníkové.

Jaký je rozdíl mezi vypínačem a regulátorem?

Regulátor umí snížit rychlost ventilátoru a díky tomu jde dovnitř teplejší vzduch, protože se ohřívá delší dobu v solárním panelu a zároveň se i sníží hlučnost. Regulátor má i termostatickou funkci a samozřejmě i funkci vypnout/zapnout. Vypínačem lze panel vypnout a zapnout.

Vzduch není tak teplý, jak se udává v prospektu?

V prvním roce chodu SolarVenti proudí dovnitř více vzduchu než je uvedeno a tím pádem je i vzduch chladnější. Toto je zapříčiněno tím, že solární buňka se musí ve výkonu během prvního roku stabilizovat. První rok totiž vyrábí víc proudu než je uvedeno, poté je její výkon konstantní.

Větší množství vzduchu na začátku je pouze výhodou, protože se prostory rychleji odvlhčí. Pokud si přeci jen přejete teplejší vzduch, můžete snížit rychlost otáček na regulátoru a vzduch bude o trochu teplejší.

Proč je solární buňka zabudovaná v panelu?

Zařízení se pak lépe umísťuje, např. na zeď či na střechu a vzhledově je toto řešení také hezčí. Kromě toho je solární buňka lépe chráněna jak proti větru, dešti, sněhu, tak i proti mechanickým zásahům, např. fotbalovému míči atd.

Po vypnutí zařízení, např. při horkých letních dnech, je teplota uvnitř panelu kolem 80-ti °C, což je dle vědců z technické univerzity v DK příznivé pro solární buňku, protože se zregeneruje a tím se i prodlouží její životnost.

Jak moc je slyšet ventilátor?

Při plném výkonu je hluk zhruba 40 dB (+/- 2 dB, v závislosti na intenzitě slunce). Tento hluk odpovídá velmi tiché digestoři. Intenzitu hluku lze snížit pomocí regulátoru, kdy při snížení otáček je ventilátor méně hlučný.

Snížením otáček pak půjde dovnitř méně čerstvého vzduchu, nicméně tento vzduch bude teplejší. Pokud by Vám hluk opravdu vadil, lze ventilátor vypnout a zapnout ho ve Vaší nepřítomnosti.

Jak velká má být díra ve zdi?

SV3, SV7, SV14, SV20 a SV30: 135-150 mm.

Dodání

Jak se zařízení dodává?

Zařízení se dodává jako kompletní kartonový balík pro kutily. Všechny menší součásti balení, které jsou potřeba pro montáž na zeď – např. flexibilní roura, límec, vstupní vzduchová tryska, úchyty, šroubky, těsnění – jsou v samostatné krabici, která je uvnitř velké kartonové krabice.

Jak velký je karton/obal u SolarVenti?

Rozměry kartonu pro SV7 jsou 120 x 80 x 14 cm.
Rozměry kartonu pro SV14 jsou 210 x 74 x 15 cm.
Rozměry kartonu pro SV20 jsou 210 x 102 x 15 cm.
Rozměry kartonu pro SV30 jsou 302 x 102 x 9 cm.
Rozměry kartonu pro SV30 – sada na zeď jsou 45 x 36 x 17 cm.
Rozměry kartonu pro SV30 – solární buňky jsou 99 x 36 x 11 cm.
Rozměry kartonu pro střešní sadu 79 x 26 x 22 cm.

Proudění vzduchu v budově

SolarVenti dovnitř vhání čerstvý vzduch. Jak se dostane použitý vzduch ven?

Vzduch se vždy snaží uniknout ven tam, kde je to pro něj nejjednodušší, např. odvětrání v koupelně, digestoř v kuchyni, krb, krbová kamna nebo jen netěsnosti, např. kolem oken.

Pokud je to možné, nechte vzduch vhánět tam, kde to nejvíce potřebujete a nechte otevřené dveře do ostatních místností.

Táhne dovnitř domu vstupní vzduchovou tryskou, když panel není v chodu?

Pokud je panel na zdi správně namontován, nemělo by k ”táhnutí” docházet. Může se však stát, že pokud máte v domě velký podtlak, bude se tímto otvorem nasávat vzduch dovnitř. V takovýchto případech doporučujeme přidat do systému zpětnou klapku.

Při montáži na střechu je zpětná klapka nedílnou součástí dodávky.

Co se stane, když se vžene temperovaný vzduch dovnitř?

Vháněním temperovaného vzduchu zajistíme uvnitř domu slabý přetlak. Čerstvý temperovaný vzduch před sebou bude tlačit použitý vlhký vzduch a vytlačí ho ven netěsnostmi, např. kolem oken, pod dveřmi atd.

Můžete si i sami regulovat proud vzduchu tím, že např. na opačné straně od vstupní vzduchové trysky necháte otevřenou ventilaci. Pokud je tato ventilace umístěna na protější straně od ventilu, rozmístí se vzduch optimálně po celé místnosti či domě.

Může se stát, že SolarVenti do domu vžene místo čerstvého vzduchu např. sousedův kouř z komína?

”Zdravé vnitřní klima pochází z venku” – což znamená, že čerstvý vzduch je nasáván z venku. Může samozřejmě nastat i situace, že vzduch venku není zcela čistý.

Může tedy dojít i k tomu, že se Vám dovnitř nasaje sousedův kouř. Stejně jako se to může stát, když běžně větráte oknem a vítr změní svůj směr.

Důležité pro montáž solárního panelu je tedy i zvážení těchto možností. Pokud tedy už dopředu víte, že v blízkosti místa, kde byste chtěli panel namontovat, je často takovéto znečištění vzduchu, bude lepší zvolit jinou variantu umístění.

Jak je možné, že tento systém odvlhčuje? Ostatní odvlhčovače mají v sobě kompresor a pod., ale tento ne.

Je pravda, že SolarVenti sám o sobě není odvlhčovačem. Odvlhčení tímto systémem dosáhnete tak, že dovnitř domu vháníte suchý čerstvý temperovaný vzduch v době, kdy je vzduch nejsušší. Tedy když je venku jasno.

Nejlepší vzduch z venku na odvlhčování je v zimním období, kdy na zemi leží sníh. V tomto období je vzduch opravdu suchý a slunce se odráží od sněhové pokrývky.


Máte dotazy? Rádi Vám poradíme